You Are Here: Home » Robotik » 6 bacaklı yürüyen robot: Mantis

6 bacaklı yürüyen robot: Mantis

Robotik dünyasındaki gelişmeler akıl almaz boyutlara vardı. Casusluk yapmaları için geliştirilen sivrisinek boyutundaki robotlardan cerrah robotlara, NASA’ya ait uzayda tamirat veya nakliye yapan robotlardan humanoid robotlara kadar çok çeşitli biçim ve işlevlerde robot haberleri ile karşılaşıyoruz. Bunlardan biri -ve en ilginçlerinden biri- altı bacaklı mekanik bir yürüyen robot: Mantis

Matt Denton ve arkadaşlarının geliştirdiği bu “dünyanın en büyük altı bacaklı (hexapod) robotu”, 2.8 metre uzunluğunda ve 1.700 kg ağırlığına sahip. 2.2 litre turbe-dizel motorla çalışan robot, altı adet hidrolik bacak ile hareket ediyor.

Robotun kontrolü için iki adet PC kullanılıyor; birinde Linux ve robotun hareketi için kullanılan 18 adet hidrolik pistonu kontrol edebilmesi için Hexengine isimli bir program çalışıyor. Diğer PC’de ise Windows CE ve diğer işlevsel arayüz programları çalışıyor.

manits, mech, robot, walker, UK, sci-fi, movie

2007 yılında Matt Denton tarafından ortaya atılan bir fikir ile başlayan proje için 2009 yılında finansman bulunuyor ve üç yıllık bir tasarım, imalât ve test aşamasından sonra ilk kez 2012 yılında İngiltere’deki Bestival isimli etkinlikte boy gösteriyor.

Daha şimdiden robotik tasarımları arasında bir klasik haline gelmeye aday olan robot, geleceğin mühendisleri için önemli ilham kaynaklarından biri olacak gibi görünüyor.

 

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top