You Are Here: Home » Genel » Akıllı Elektrik Sayacı Kullanmak Gerçekten Ekonomik Mi?

Akıllı Elektrik Sayacı Kullanmak Gerçekten Ekonomik Mi?

Elektrik faturası hesaplama Bilindiği üzere elektrik sayaçları, akıllı sayaçlar( üç zamanlı) ve tek zamanlı sayaçlar olarak ikiye ayrılıyor. Akıllı sayaçlar, tüketilen elektriğin zaman kaydını da tutuyor ve tüketilen elektriğin hangi saatlerde ne kadar süre boyunca tüketildiğine göre fiyatlama yapılıyor. Elektrik aboneleri arasındaki yaygın inanca göre akıllı sayaç kullanmak elektriği daha ucuza tüketmenizi sağlıyor. Bu aslında tam olarak doğru değil. Akıllı sayaç kullandığınızda, tek zamanlı sayaç kullanımına göre daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Akıllı Elektrik Sayacının Normal Sayaçtan Farkı Ne?

İki sayacın farkı ,yukarıda da belirttiğimiz gibi kullanım saati kaydının tutulması. Eğer akıllı sayacınız varsa kullanım saatine göre farklı bedel ödersiniz. Elektrik kullanım saatleri gündüz, puan ve gece olarak üçe ayrılır.

  • Gündüz Kullanım Saatleri: 06:00-17:00;
  • Puant Kullanım Saatleri: 17:00-22:00;
  • Gece Kullanım Saatleri: 22:00-06:00
şeklindedir. Elektrik enerjisinin haneler için birim fiyatı yazının devamında verilmiştir. Elektrik enerjisinin fiyatlandırılması kWh üzerinden yapılır. Aşağıda verilen rakamlar 1 kWh elektrik enerjisinin fiyatıdır.

Akıllı Elektrik Sayacı Taktırdım Ama Değişen Bir Şey Olmadı

3 zamanlı elektrik sayacı taktırmak, elektriği farkı fiyatlara kullanacağınız anlamına gelmez. Aboneliğinizin de 3 zamanlıya dönüştürülmesi gerekir. Yani akıllı sayacınız var ama aboneliğiniz tek zamanlıysa değişen bir şey olmaz, tek zamanlı fiyattan kullanırsınız.

Akıllı Elektrik Sayacı Taktırdım Gelen Fatura Bedeli Arttı

“Akıllı sayaç kullanıyorum ama elektrik faturam normalden daha fazla geliyor” şikayetini duymuşsunuzdur. Bu, aslında kullanım saatiyle direkt ilintili bir durum. Eğer elektrik kullanım zamanınız, elektriğin çok tüketildiği zaman aralığına denk geliyorsa tek zamanlı abonelikte ödediğinizden 2 kat daha fazla ödersiniz. Elektriğin çok tüketildiği zaman aralığına puant denir ve en yüksek elektrik fiyatı puant zamanındaki fiyattır.

Hangi Sayaç Türü Benim İçin En Uygun?

Ağırlıklı kullanım saatlerinizi belirleyin ve ona göre yaklaşık bir hesap yapın. Örneğin Akşam 6’dan sonra 5 saat boyunca elektrik kullanıyorsanız, bu kullanımızınız 4 saati 30 kuruştan hesaplanır.

Elektrik Kullanım Saatine Göre Elektrik Fiyatları Nasıl Değişir?

Tek Zaman Gündüz Puant Gece
25,886 24,416 38,031 14,598

Somut bir örnekle akıllı sayaçların sizin için uygun olup olmadığını hesaplayalım. Örneğin 18:00’de eve geliyorsunuz. 23:00’te uyuyorsunuz. Saatte 1kWh enerji tükettiğinizi düşünelim. Normalde saatte 1kWh enerji tüketimi haneler için çok yüksek bir rakamdır ama kolay hesaplanması açısından bu şekilde ele alalım.

3 zamanlı sayaç kullanırsanız;  18:00-22:00 arası tükettiğiniz enerjinin bedeli 4×0,38=1,52 TL olacaktır. 22:00-23:00 arası tükettiğiniz enerjinin bedeli ise 0,14TL olacak. Toplam akıllı sayacın o gün için size yazdığı bedel: 1,66 TL‘dir.

Tek zamanlı sayaç kullanırsanız; kWh fiyatı saat aralığından bağımsız olacağından, 5×0,25=1,25 TL olacaktır.

Yukarıdaki örnekten yola çıkarak size uygun abonelik tarifesini belirleyebilirsiniz.

Comments (4)

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top