You Are Here: Home » Enerji » Elektrikli Araçlar » Bir elektrikli aracın iç yüzü: Chevrolet Volt

Bir elektrikli aracın iç yüzü: Chevrolet Volt

Bir elektrikli aracın iç yüzü: Chevrolet Volt

Chevrolet Volt EV, GM‘in (General Motors) 1996 yılında ilk kez ürettiği ve büyük bir otomobil üretici tarafından ticari amaçlı olarak üretilen ilk elektrikli otomobil modeli olan EV1’in ardından piyasaya sürdüğü yeni elektrikli modeli. Bu yazımızda aracın genel özelliklerini tanımaya çalışacağız.

General Motors firmasının elektrikli otomobil modeli olan Chevrolet Volt, Avrupa’da Opel Ampera ismi ile piyasaya sürüldü. Avusturalya’da ise Holden Volt ismi ile biliniyor. 2010 Aralık ayında ABD’de satışa sunulan Volt, 2011 Eylül’ünden itibaren uluslararası piyasalarda yerini almaya başladı.

ABD Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA – United States Environmental Protection Agency) raporuna göre Chevrolet Volt, ABD’nin en verimli hibrit aracı olarak belirlendi. Normal şartlarda tamamen elektrik ile hareket eden aracın bataryalarının şarjının kritik eşiğin altına düştüğü durumlarda araçta bulunan yakıt motoru çalışmaya başlayarak araçta bulunan generatörün bataryaları doldurmasını sağlıyor. Ayrıca performansın yüksek olmasının istendiği durumlarda araçtaki içten yanmalı motor devreye girerek elektrik motoru ile birlikte aracın gücünü ve menzilini arttırabiliyor. Bu sebeple GM aracı “menzili uzatılmış elektrikli araç ( Extended Range Electric Vehicle – E REV)” olarak tarif ediyor.

Volt’un kontrol sistemi, şimdiye kadar tasarlanan en karmaşık sistemlerden biri. Araçta bulunan 100 kadar mikroişlemci, yaklaşık 10 milyon satırlık kod ile programlanmış. Boeing 787 Dreamliner yolcu uçağında yaklaşık 6,5 milyon kod olduğunu düşünürsek, bir otomobil gerçekten muazzam bir sonuç. Ancak aracın asıl başarısı, batarya setinde gizli.

Batarya Sistemi ve Lityum-İyon Teknolojisi

Chevrolet Volt, aracın oturma grubunun altında bulunan ve arka koltuklara paralel şekilde uzanan T şeklinde bir batarya yerleşimine sahip. Bataryanın üzerinde koruma ve izolasyon amaçlı bir kaplama bulunuyor. Batarya setinin uzunluğu yaklaşık 1,7 metre ve ağırlığı yaklaşık 200 kg. Batarya, beşi uzun bölümde ve dördü arka koltukların altında olmak üzere 9 modülden oluşuyor.

Bataryanın sıcaklığı sürekli olarak kontrol altında tutuluyor. Sıcaklık kontrolü için sıvı soğutucu içeren ve tüm batarya hücrelerini dolaşan 144 adet kanatçık bulunuyor. Her kanatçık 1 mm kalınlığında ve sahip olduğu beş kanatlı yapı sayesinde ısı dağıtımını sorunsuz bir şekilde mümkün kılıyor. Bataryanın 10 senelik ömrünün sıcaklık sebebi ile düşmemesi için soğutma konusuna oldukça önem verilmiş. Bataryanın sıcaklığı, şarj ve deşarj durumlarında sürekli kontrol ediliyor. Sıcak havalarda bataryanın soğutulmasına karşılık çok soğuk havalarda 1800 watt’lık ısıtıcı ile bataryanın hedeflenen sıcaklığa gelmesi sağlanıyor.

Aracın batarya teknolojisi, lityum-iyon polimer teknolojisine dayanıyor. Bunun seçilmesinin nedeni, bu tip bataryaların enerji kapasitesinin daha yüksek olması, daha ucuz, güvenli ve dayanıklı olması. Bataryaların yüksek gerilimler ile şarj olabilmesi sayesinde güç yoğunluğunun artması sağlanmış.

Volt EV’in bataryası toplamda 288 adet prizmatik lityum-iyon hücreden oluşuyor. Hücreler üçlü gruplar halinde bağlanarak bir modül oluşturmuş ve 96 adet modülün seri bağlanması ile batarya seti bir araya getirilmiş. Bataryanın toplam çıkış gücü 360 V ve tam kapasitesi 16 kWh. Ancak % 65 kapasite ile 10 kWh olarak kullanılıyor. Bu sınırlandırmanın nedeni bataryanın sürekli tam kapasite ile çalışarak ömrünün azalmasını engellemek. Bataryanın enerjisi minimum değerin altına düştüğü zaman 1,4 litre’lik benzinli motor devreye girerek hem aracı hareket ettiriyor hem de generatörü çalıştırarak bataryaların şarj edilmesini sağlıyor.

Kontrol Sistemi

Aracın batarya kontrolü tamamen mikroişlemci elektronik devrelerle gerçekleştiriliyor. Bataryadaki her hücrenin akım ve gerilim değerleri anlık olarak izleniyor. Bataryanın 16 noktasında sürekli olarak sıcaklık ölçümü yapılıyor. Saniyede 10 defa olmak üzere, 500 adet test gerçekleştiriliyor. Böylece batarya hücrelerinin normal durumda oldukları, aşırı şarjda veya düşük şarjda olup olmadıkları sürekli olarak kontrol ediliyor. Aracın sahip olduğu rejeneratif frenleme sayesinde, frenleme esnasında aracın kinetik enerjisi elektrik enerjisi haline dönüştürülerek tekrar bataryaya aktarılıyor.

Chevrolet Volt'un güç aktarım şeması.

 

Comments (1)

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top