You Are Here: Home » Robotik » Disney mekatronik karakterlere hayat veriyor

Disney mekatronik karakterlere hayat veriyor

Bir robota yeni eklem eklemek veya yeni bir serbestlik derecesi kazandırmak için yapılan şey genelde eklem noktasına motor eklemek oluyor. Ancak bu, motorun ağırlığını arttırıyor ve maliyetini yükseltiyor. Bunun alternatifi ise birazcık düşünme ile tüm hareketi tek bir motorlar dişliler üzerinden gerçekleştirmek. Disney Research, geliştirdiği yeni çizim programı ile tek bir hareket kaynağına (motora) bağlı olarak tüm hareketi dişliler üzerinden gerçekleştirebilen mekatronik karakterlere hayat veriyor. Yeni çizim programı ile belirli hareket yörüngeleri uygun dişli kombinasyonları ile simüle edilebiliyor, böylece karmaşık hareketler için gerekli dişli mekanizması belirlenebiliyor.

disney-comp_mech_char

Disney, geliştirdiği sistemin demosu için on adet karakter yarattı ve bunlardan yedi tanesini imâl etti. Yeni çizim programı ile karakterin yapacağı hareketler yarım saatten az bir süre içinde belirlenebiliyor ve gerekli parçalar 3D yazıcı ile basılabiliyor.

Disney araştırmacılarından Stelian Coros bu çalışmaların biradım ötesinin, çevresiyle etkileşime girebilen, akıllı sistemler olacağını söylüyor.

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top