You Are Here: Home » Genel » Dünyanın en büyük temiz enerji projeleri

Dünyanın en büyük temiz enerji projeleri

Dünyanın en büyük temiz enerji projeleri

Yenilenebilir ve temiz enerji artık dünyamız için vazgeçilmez bir kavram. Dünya ülkeleri, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini bu yöne doğru çoktan kaydırdılar ve çok büyük projeler ortaya koyuyorlar. İşte dünyanın en büyük 10 temiz enerji projesi…

10. Statkraft’s Ozmotik Güç Projesi – Norveç

Avrupa’nın lider yenilenebilir enerji şirketi Statkraft, dünyanın osmotik  enerji ile elektrik üreten ilk şirketi unvanını elinde bulunduruyor. Birbirinden yarı geçirgen, çok ince bir membran tabakasıyla ayrılan tatlı ve tuzlu suyun arasındaki basınç farkından oluşan osmotik basınç, tatlı suyun tuzlu suya doğru doğal olarak hareket etmesi ile bir su akışı oluşturuyor. Bu su akışı sayesinde generatöre bağlı türbinler döndürülüyor ve elektrik üretiliyor. Şirketin açıklamasına göre, pilot çalışması devam eden proje ile 1600-1700 TWh elektrik enerjisi üretilebilecek. Bu enerji değeri, Çin’in toplam enerji tüketimine denk düşüyor.

9. Andasol Güneş Enerjisi Santrali—Andalusia, İspanya

İspanya Andolusia’da bulunan Andasol Güneş Enerjisi Santrali, Avrupa’nın ilk ticari parabolik güneş ısı santrali. Andasol ismi, santralin kurulduğu Andalusia ve güneş anlamına gelen “solar” sözcüğünün ilk harflerinden oluşuyor. Güneşin ısısını parabolik aynalarla toplayan dev paneller, bu ısıyı tuz eriyiği bileşiğine uygulayarak ısıyı depoluyor. % 60 sodyum nitrat ve % 40 potasyum nitrat bileşiğinden oluşan bu eriyik, güneşin ısısını depoluyor ve ısı ile elde edilen buhar, bir türbinin kanatlarına uygulanarak elektrik üretiliyor. Isının depolanması sayesinde güneş battıktan sonra veya hava kapalı olsa bile elektrik üretimi devam edebiliyor.  Tam kapasitede 1.010 MWh ısı enerjisi depolayabilen sistem, tam kapasite ile generatör türbinlerini 7,5 saat tam yükte döndürebiliyor. Yaklaşık 1.100 metre yüksekliğe kurulan dev santral, 2.200 kWh/² gibi oldukça yüksek bir güneşlenme oranına sahip. 600.000 parabolik aynadan oluşan santral, 210 futbol sahası büyüklüğünde ve yılda 180 GW enerji üretiyor.

8. Rance Dalga Enerjisi Santrali – Brittany, Fransa

Dünyanın ilk dalga enerjisi santrali ve dünyanın en büyük ikinci dalga enerjisi santrali unvanlarını elinde bulunduran Rance Dalga Enerjisi Santrali, Fransa Brittany’de Rance Nehri’nin ağzında kurulu. 1966 yılında açılan santral 24 adet türbine sahip ve ortalama olarak 96 MW güç üretiyor. Yılda 200.000 kişinin ziyaret ettiği santral, Fransa’nın elektrik ihtiyacının % 0.012’sini karşılıyor.

7. Solnova Güneş Enerjisi Santrali—Sanlucar la Mayor, İspanya

İspanya’da kurulu olan Solnova Güneş Santrali, güneş ışınlarının aynalarla dev bir kulenin tepesine yansıtılması ve elde edilen ısının bir buhar türbinini döndürmesi ile elektrik üretilmesi esasına dayanır. CSP (Concentrated Solar Power) adı verilen bu teknoloji ile güneşten dolaylı bir şekilde elektrik üretilir. Dünyanın en büyük CSP güneş santrali olan Solnova’da her biri 50 MW olan beş farklı birim vardır.

6. Sihwa Gölü Dalga Enerjisi Santrali – Sihwa Gölü, Güney Kore

Yapımı geçen sene tamamlanan Sihwa Gölü Dalga Enerjisi Santrali, dünyanın en büyük dalga enerjisi santrali durumunda. 25,4 MW’lık on adet türbinden oluşan santral, sel tehlikesine karşı set oluşturması ve tarımsal amaçlarla da kullanılıyor.

5. Solar Energy Generating Systems (SEGS)—California, ABD

Dünyanın en büyük güneş enerjisi elektrik üretim tesisi olan SEGS (Solar Energy Generating Systems), bünyesindeki dokuz güneş santrali ile 354 MW’lık güç üretiyor. Ayrıca tesiste kurulu doğalgaz santrali sayesinde geceleri de elektrik üretimi yapılabiliyor. 230.000’den fazla haneye enerji ağlayan tesis yıllık 3.800 ton karbondioksit salınımı önlüyor.

4. Walney Rüzgar Santrali – Cumbria, İngiltere

İngiltere’nin Cumbria şehrinin kıyılarında İrlanda Denizi’nde, yaklaşık 73 km² alana yayılmış olan Walney Offshore Rüzgar Santrali, dünyanın en büyük offshore rüzgar santrali olma unvanına sahip. 367 MW güç üreten santralde türbinler 19 m’den 23 m’ye kadar değişen derinliklerde konumlandırılmışlar.

3. The Tilbury—Tilbury, İngiltere

İngiltere Tilbury’de bulunan, dünyanın en büyük biyoyakıt enerji santrali, 750 MW güç ile dünyanın en büyük yenilenebilir enerji santralleri arasında yer alıyor.  Yakıt olarak odun talaşı kullanan santral, Tilbury’de 2015 yılında kapatılacak olan termik santralin yerine kurulmuş durumda.

2. Roscoe Rüzgar Santrali – Texas, ABD

ABD Teksas’ta bir çok büyük rüzgar santrali bulunuyor ama bunların arasında en büyüğü, 781 MW’lık kapasitesi ile Roscoe Rüzgar Santrali. 2008 yılında tamamlanan ve 627 türbinin bulunduğu santralin maliyeti 1 milyar dolar. Dünyanın en büyük rüzgar santrallerinden biri olan bu tesis, 250.000 haneyi enerjilendiriyor.

1. The Geysers—California, USA

The Geysers (Gayzerler), ABD San Francisco’nun 116 km kuzeyinde yer alan Mayacamas Dağları’nda kurulu, dev bir jeotermal enerji santralidir. 350 kaynaktan buhar çekilen santralin kapasitesi 1517 MW. Şu an 1.1 milyon insanın enerji ihtiyacını karşıladığı tahmin edilen santralin kapasitesinin arttırılması planlanıyor.

 

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top