You Are Here: Home » Enerji » Elektrikli Araçlar » Elektrikli Araçların Kablosuz Şarjı

Elektrikli Araçların Kablosuz Şarjı

Elektrikli araçların yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başladığı bu dönemde elektrikli araçlarla ilgili inovasyon haberleri de gelmeye başladı.

Bilindiği gibi elektrikli araçların en büyük problemi enerjinin depolandığı bataryalardır.  Mevcut bataryaların kapasitesi ise elektrikli araçları uzun mesafeler boyunca besleyemiyor. Bu gücün sürekliliğinin sağlanması içinse çok sayıda batarya gerekiyor. Batarya sayısının artması aracın ağırlığının artmasına sebep olarak verimliliği düşürüyor.

Öte yandan bataryaların hızlı, ekonomik ve minimum eforla şarj edilmesi de aşılması gereken engellerden bir  tanesi. Mevcut enerji dağıtım şebekelerinin altyapı yetersizliği ise sektörü düşündüren ve bu alanda inovasyon ve icat yapmaya iten en büyük motivasyon.

Son dönemde, elektrikli araçlar üzerine arge yapan startupların kurulduğunu, satın alındığını,  şirketler arası ortaklıklar kurulduğunu, birleşmeler yaşandığını görüyoruz.

Özellikle yurtdışındaki üniversitelerde yapılan çalışmaların ürün haline getirildiğini ve şirketleşmeye gidildiğini görüyoruz. Örneğin MIT’de geliştirilen WiTricity, Aukland Üniversitesinde geliştirilen HaloIPT bu şirketlerden ikisi. HaloIPT, yakın bir zamanda Qualcomm tarafından satın alındığını açıkladı.

En son kurulan şirketlerden bir tanesi de Evatran. Evatran kablosuz elektrikli araç şarjı üzerine, şebekeye entegre cihazlar geliştirip üretiyor. Diğer kablosuz şarj cihazlarına göre avantajlarının endüstriyel seviyede geliştirmeler yapmak olduğunu söylüyorlar.

Evatron’un Plugless Power adlı cihazı, elektrikli aracı kablolu şarjla aynı sürede şarj edebiliyor. Evatron, piyasada bulunan cihazların 800-2500 dolar civarında seyrettiğini, Plugless Power’ın ise şimdilik bu fiyat aralığının biraz üstünde olduğunu belirtiyor.

Evatron’un yirmili yaşlardaki COO (Operasyon Yöneticisi) ‘su Rebecca Hough, yakın bir zamanda, elektrikli araç teknolojilerinin de Apple ürünlerinde olduğu gibi çıkar çıkmaz kapışılacağını iddia ediyor.

Elektrikli araçların kilometre başına 2,5 sent, fosil yakıtlı araçların kilometre başına 8 sent yaktığı ABD’de bile elektrikli araçlara yoğun ilgi varken, Türkiye’de halen altyapı düzenlemelerine başlanmamış olması bu teknolojilerin neden Türkiye’de üretilmediğini açıklıyor.

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top