You Are Here: Home » Enerji » Yenilenebilir Enerji » Ev yapımı rüzgar türbini

Ev yapımı rüzgar türbini

Yukarıdaki video, bir dizüstü bilgisayarı ya da cep telefonunu şarj edebilecek, 600 watt’lık güç üreten ev yapımı bir rüzgar türbininin nasıl yapılacağını adım adım gösteriyor. Ancak güvenli olup olmadığı konusunda garanti yok, ne yaptığınızı bilmiyorsanız, evde denemeyin!

18 yaşında İsviçreli bir genç olan Timothée Peter, herhangi bir mühendislik eğitimi olmamasına rağmen, sadece Youtube’da “homemade windmill” sözcülerini aratarak kendi rüzgar türbinin yaptı. İzlediği videolar sayesinde ne tür generatör kullanacağını, türbin kanatlarının hangi tipte olması gerektiğini ve ne tür bir şarj devresi kullanması gerektiği öğrendi.

 

Türbin kanatlarını önce ahşaptan yapmayı düşündü ancak yapımının zor olması ve uzun sürmesi nedeniyle vazgeçti. Daha sonra geniş çaplı bir PVC boruyu gereken boyutlarda keserek kanatları imâl etti.

Bir şeyi yapmak, onu nasıl yapacağımızı düşünmekten daha öğreticidir. Bilgilerin arasında kaybolmadan, sadece gereken kadarını kullanmak gerekir. Mühendislik biraz da yapmak ile ilgilidir. Genç  Timothée bunu bize bir kez daha gösteriyor. Yaptığı türbinle yetinmemiş olacak ki, seneye eğitimini mühendislik üzerine yapmaya karar vermiş.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top