You Are Here: Home » Yeni Teknolojiler » Geleceği yazmak: 3D Yazıcılar

Geleceği yazmak: 3D Yazıcılar

18. yy.’ın sonunda ortaya çıkan Sanayi Devrimi, toplumun o güne kadar hayal dahi edemediği ürünlerin seri olarak üretilebilmesinin önünü açmıştı. Ardından 20. yy.’ın ortalarında elektronik ve mikroişlemci teknolojilerinin gelişmesi ile otomasyon kavramı hayatımıza girdi, böylece ihtiyacımız olan ürünleri hızlı, ucuz ve kaliteli olarak üretmeye başladık. Ancak son yıllarda gelişen yeni bir teknoloji, şimdiye kadarki üretim teknolojilerinin tam tersini yapıyor, hem de tek bir ürün maliyetini binlerce üretiyormuş gibi hızlı ve ucuz hale getirerek: 3D yazıcılar….

Geleneksel üretimde belirli bir katı malzemeden bir ürün elde etmek için o ürünü deler, keser, biçer ve yontarız. Bu açıdan bakıldığında, tarihöncesi çağlarda bir taşın şekil verilerek kesici hale getirilmesi ile bir CNC (Computer Numeric Control) tezgâhında dişli üretilmesi arasında fark yoktur. Buna çıkarıcı üretim (subtractive manufacturing) denir. 3D yazıcılar ise yeni bir üretim teknolojisini literatürümüze kazandırıyor: toplayıcı üretim (addictive manufacturing). Bu üretim şeklinde akışkan bir madde katmanlar halinde “yazdırılıyor” ve dijital olarak tasarlanmış üç boyutlu bir modele göre son ürün ortaya çıkıyor.

makerbot

Üretmek için “yazdır” butonuna basın

3D yazıcılarda bir ürünü yazdırmak için önce dijital bir model, bir yazılım aracılığı ile bilgisayara yükleniyor. Ardından bilgisayarda 3 boyutlu modeli bulunan cisim 2 boyutlu katmanlar halinde yığılarak 3 boyutlu ürün elde ediliyor. Bu prosesi gerçekleştirmek günümüz makine imalat sektöründe hiç de zor değil, ihtiyacımız olan şeyler üç eksenli bir CNC, bir yazılım ve üç boyutlu ürünü oluşturacak olan  malzemeyi yığma özelliğine sahip bir takım.

Yazılım, dijital modelleri matematiksel olarak katmanlara ayırır ve bu katmanları üst üste inşa etmek üzere üç eksenli CNC kontrollü bir cihaza gönderir. Model için genellikle termoplastik malzemeler kullanılır. Termoplastik malzemeler defalarca eritilebildikleri ve belirli sıcaklık aralığında sıvılaşabildikleri için bu teknoloji için oldukça uygun malzemelerdir.

Termoplastik malzemenin düzgün bir şekilde yığılabilmesi için erime sıcaklığında ısıtılmış  bir nozuldan (çıkış ucu) çıkması gerekmektedir. Bu nozul bilgisayar tarafinda konrol edilerek parça geometrisini simule edecek şekilde üç boyutlu olarak hareket ettirilir ve termoplastik malzemenin yığılması ile beraber parça 2 boyutlu katmanlar halinde tablaya yığılır. Her katmanda malzeme eklendiği için toplayıcı üretim gerçekleşmiş olur. Bu sayede aklınıza gelebilecek her şeyi -oyuncak, biblo, yedek parça, gitar vs.- üretebilirsiniz ve işin en güzel yanı bunları üretmek için bir fabrikaya veya atelyeye ihtiyacınız olmaması. Odanızda masanızın üstünde bu üretimi yapabilirsiniz.

Toplayıcı üretimin, geleneksel çıkarıcı üretime göre bir çok avantajı var. Öncelikle üretim için gereken hammade maliyetini düşürüyor. Geleneksel üretimde bir hammaddeden ürün elde etmek için hammaddeyi kesip biçerek eksiltmeniz gerekir. Eksilttiğiniz malzeme kadar da hurda ya da fire maliyetiniz olur. Ancak toplayıcı üretimde sadece üreteceğiniz ürün için gereken miktarda hammaddeye ihtiyacınız vardır. Bu durumda sadece gerektiği kadar hammadde maliyetine katlanırsınız. Maliyet avantajının dışında klasik üretimle üretilemeyecek şekillere sahip yaratıcı malzemeleri üretmek mümkündür. Ayrıca tek bir ürünün üretimini hızlı ve ucuz bir şekilde gerçekleştirir, farklı bir ürün için esnekliği oldukça yüksektir.

1450 yılında matbaanın medeniyeti nasıl etkileyeceğini kimse tahmin edememişti, aynen 1750 yılında buhar makinesinin ya da 1950 yılında transistörün olduğu gibi. 3D yazıcılar için de uzun dönemli bir tahmin yapmak mümkün olmayacaktır. Ancak teknoloji yapıcı olduğu kadar da yıkıcıdır, insanlığın her döneminde  kendinden önceki yöntemleri tarihe gömmüştür. Şirketlerin, düzenleyici kurumların ve tabi ki girişimcilerin bu yeni teknolojik dalga üzerinde düşünmeye başlamaları gerekiyor. Ancak şu bir gerçek ki, toplayıcı üretim teknolojisi kısa vadede bir çok kazanan ve kaydeben ortaya çıkaracak olsa da uzun vadede endüstrinin yerelleşmesini ve yaratıcılığın genişlemesini sağlayacağı bir gerçek.

 

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top