You Are Here: Home » Elektrik » Google elektrik piyasasına giriyor

Google elektrik piyasasına giriyor

Google elektrik piyasasına giriyor

Google elektriği daha verimli bir şekilde iletebilecek bir teknoloji üstünde çalışarak milyar dolarlık ABD enerji pastasından pay almak için girişimlerde bulunuyor.

Uzun süredir temiz enerjiye yatırım yapan Google, enerji hatlarını ve diğer altyapıları yönetmek için ürettiği yazılım ve donanımların çalışmalarına başladı. Google’ın Enerji Erişimi takımının bu süreci yönettiği belirtiliyor.

ABD’nin elektrik enerjisi şebekeleri senelerdir güvenilir enerji taşıyor ancak “akıllı şebekelerle” bunu daha da iyileştirme umudu bulunuyor. Güç şebekesi ile ev ve iş yerleri arasındaki sürekli iletişimin israfın ve verimsizliğin önüne geçmesi bekleniyor. Ayrıca güney ve rüzgar enerjilerinin daha da yaygınlaşmasıyla şebekelerin yenilebilir enerjilerin inişli çıkışlı hallerini kaldırabilecek şekilde “akıllı” ve esnek olmaları gerekiyor.

Ocak ayında Google ev otomasyonu şirketi Nest Labs Inc.’yi 3.2 milyar dolara satın alarak, “şeylerin interneti” (internet of things) sektöründeki konumunu güçlendirdi. İnternet devi dünya genelindeki güneş ve rüzgar enerjisi projelerine 1 milyar dolardan fazla para harcadı.

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top