You Are Here: Home » Genel » Güneş Lalesi ile Hibrit Santral – Solar Tulip

Güneş Lalesi ile Hibrit Santral – Solar Tulip

Bir güneş lalesi düşünün, yerden 35 metre yüksekliğe sahip bir türbin ve güneş ışınlarını yansıtan 52 adet odaklanmış ayna. Bahsettiğimiz sistemin orjinal adı Solar Tulip olup, “Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjili Hibrit Santral” olarak anılıyor. Yaklaşık 60 ile 80 haneyi besleme kapasitesine sahip güneş enerjili santral, güneşli bir günde ortalama 100 kilowatt*saat enerji üretimi yapmakta.

Güneş Lalesi Nasıl Çalışıyor?

Elektrik üretmek için güneşten gelen ısı enerjisi kullanılıyor. 52 adet ayna, kendilerine gelen güneş ışınlarını yerden 35 metre yükseklikte bulunan türbin bölgesine odaklıyor. Böylece türbin bölgesindeki  hava sıcaklığı 1000 ºC  ‘ye kadar yükseliyor. Sıcaklık farkından dolayı oluşan sıcak hava akımı türbini döndürüyor. Bundan sonraki elektrik üretim süreci aslında alışık olduğumuz türbin sistemi.  Güneş Lalesi “Solar Tulip” İspanya’nın Almeria şehrinde şubat ayında kuruldu. Kurulumu yapan üretici firma bir İsrail şirketi olan AORA SOLAR, gerçekleştirmiş oldukları projenin kurulum maliyetinin 550 dolar olduğunu açıkladı.

Yapımı 7 ay süren ve 25 sene çalışması düşünülen hibrit sistemin ilk denemeleri 2009 yılında İsrail’de yapıldı. Dünya’da ilk olan güneş lalesi, proje bazlı olarak 100 – 170 kilowaat*saat enerji üretecek şekilde tasarlanabiliyor. Gerek şehir hayatı, gerek çöl hayatı olmak üzere bir çok ortamda yerden tasarruf ederek kullanmak mümkün. Sistemin hibritliğine değinecek olursak, geceleri ve bulutlu havalarda elektrik üretmek için doğalgaz, dizel ve diğer akaryakıtlar çeşitleri takviye olarak kullanılabiliyor. Elektrik enerjisinin yanı sıra açığa çıkan atık statüsündeki ısı enerjisi, suların arıtma sisteminde kullanılarak enerji adına en yüksek geri dönüşüm sağlanıyor.

Comments (2)

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top