You Are Here: Home » Bilim ve Teknoloji Tarihi » Little David: Dünyanın en büyük kalibreli topu

Little David: Dünyanın en büyük kalibreli topu

Askeri teknoloji maalesef günümüzdeki birçok sivil teknolojinin kaynağı oldu. Maalesef diyoruz, çünkü insanoğlu en yaratıcı teknolojik atılımlarını savaş zamanlarında gerçekleştirdi. I. Dünya Savaşı’nda kimyasal gazların kullanılması kimya endüstrisi için itici güç oldu, kamyonlar ve uçaklar ilk defa bu savaşta etkin olarak kullanılmaya başladı. II. Dünya Savaşı ise makina ve elektrik mühendisliğinin oyun alanı haline geldi. Atom bombasından bahsetmiyoruz bile…

Bu yazıda dünyanın en büyük kalibreli topuna yakından bakacağız: Little (Küçük) David. Neden bu ismin verildiği bilinmeyen bu canavar, II. Dünya Savaşı’nda Japon top mevzilerini vurması için Amerika tarafından 1944’te geliştirildi. O sıralarda Amerikan ordusunun kullandığı 410 mm’lik gemi topları bu mevziler için etkisiz kalıyordu. Little David’in kalibresi bu toplarınkinin iki katından fazlaydı, tam 914 mm! Ayrıca bu top, Alman büyük topları olan “Karl”, “Dora” ve “Fat Bertha”dan (Bertha, topun mucidinin hiç de şişman olmayan küçük kızının ismiydi) daha büyük kalibreye sahipti. Ne var ki Little David savaşta hiç kullanılmadı çünkü o tarihte silah bıraktı.

Little David 1654 kg’lı dev bir mermiyi  6,7 m’lik (22 feet) bir namludan yaklaşık 9,5 km’lik (6 mil) uzaklığa fırlatabiliyordu. Topun sadece havan kısmı 36 ton ağırlığındaydı, topun ileri geri eksenel hareketini sağlayan yarı-dairesel hareket mekanizması ise tek başına 42 ton ağırlındaydı. Tüm sistem 78 ton’u buluyordu. tek bir atış için 12 saatlik bir hazırlık süresi gerekiyordu ki bu süre Almanların en büyük toplarında 3 haftayı buluyordu.

Kaynak: www.militaryfactory.com

Via: interestingengineering.com

 

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top