You Are Here: Home » Robotik » Robotik devi Kuka robot yarışması düzenliyor

Robotik devi Kuka robot yarışması düzenliyor

Alman robotik devi Kuka, geçen hafta bir robot yarışması düzenleyeceğini duyurdu. Firmanın robotik araştırmaları için geliştirdiği youBot platformunu tanıtmak ve mobil kontrol uygulamaları konusunda çalışmaları teşvik etmek için düzenlediği “Kuka Innovation in Mobile Manipulation Award” yarışması tüm dünyadan katılımcıların başvurusuna açıldı. 

Katılımcıların yeni ve yaratıcı mobil kontrol uygulamaları ile katılabilecekleri yarışmanın ödülü 20.000 euro olarak belirlendi.

Birkaç sene önce piyasaya çıkan Kuka youBot, çok yönlü (omnidirectional) tekerlekleri ile her yöne hareket edebiliyor. 5 eksenli robot kolu ve iki parmaklı tutucu sistemi ile esnek bir hareket sistemine sahip. Ubuntu altyapısı ile çalışan robotun arayüz programlaması C++ API ile gerçekleştirilmiş. Bunun yanında bir çok sensör yardımıyla çevresi ile etkileşime girebiliyor. Ayrıca bir çok kullanıma hazır kütüphane ve uygulama içeriyor.

Üstteki videoda robotun becerikli işlevlerine güzel bir örnek var. MIT araştırmacılarının çalışmasıyla youbot’lar Ikea mobilyalarını monte ediyorlar. Demolar için Kuka tarafından organize edilen hackathon‘lara göz atabilirsiniz. Bu robotlardan birine sahip olmak isteyen kullanıcılar, yaratıcı uygulamaları ile Kuka’ya başvurabiliyorlar ve Kuka fikri beğenirse bir robot setini ücretsiz olarak veriyor.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye Kuka’nın internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top