You Are Here: Home » Genel » Rüzgar türbinleri ile temiz içme suyu

Rüzgar türbinleri ile temiz içme suyu

Fransız firması Eole Water, temiz içme suyu üretebilen yeni bir rüzgar türbini modeli geliştirdiklerini ve satışa sunduklarını açıkladı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre yeni rüzgar türbini ile içme suyuna ulaşma konusunda sıkıntı yaşayan yerleşim yerleri artık temiz suya kavuşabilecek.

Şirketin WMS 1000 adını verdiği türbin modeli, nemli bir iklimde günde 1000 litreye yakın su üretebiliyor. Şirketin açıklamasına göre türbin, havadaki nemden su üretmek için mevcut teknolojiyi kullanıyor, bakımı ve işletmesi ise oldukça kolay.

Türbin, mevcut iki teknolojinin bir arada kullanılması ile çalışıyor. Rüzgarın dönüş hareketi sayesinde generatör ile elektrik üretiliyor. Diğer yandan bir kompresör ile atmosferdeki hava emiliyor ve sıkıştırılıyor, kondanser (yoğunlaştırıcı) ile soğuyan ve sıkıştırılan havanın nemi alınıyor, böylece su elde edilmiş oluyor. Elde edilen su filtre edilerek depolanıyor ve içme suyu gereken yere boru sistemi ile taşınıyor.

Eole Water, mevcut modeline yeni özellikler ekleyerek satışa sunuyor. Bunlardan bazıları, türbinin önündeki toz filtresi, daha dayanıklı kule direği ve türbinin bakımının yerde yapılabilmesi için yere yatırılabilme özelliği.

 

 

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top