You Are Here: Home » Elektronik » Donanım » Samsung ve Arduino’nun dayanılmaz birleşimi: Akıllı Bisiklet

Samsung ve Arduino’nun dayanılmaz birleşimi: Akıllı Bisiklet

Bir bisiklete akıllı telefon monte etmek o bisikleti tabi ki akıllı bir hale getirmeye yetmez. Bunun için daha fazla tasarım, mühendislik, estetik ve daha fazla teknoloji gerekir. Samsung bunların hepsini bir araya getirmek için Ustalar Akademisi (Maestros Academy) ile bir süredir çalışıyor.

İtalyan tasarım ofisi Leo Burnett ile ortaklaşa olarak “İtalyan zanaatkârlığını dijital dünyaya taşımak” amacıyla kurulan Ustalar Akademisi, yeni “akıllı bisiklet” projesi ile bisiklet kazalarının sayısını azaltmayı hedefliyor. Yeni bisiklet, üzerine akıllı telefonun yerleştirilebileceği manyetik bir aparata sahip, böylece bir uygulama ile bisikletin fonksiyonları kontrol edilebiliyor. LED aydınlatmaya sahip olan bisikletin arkasında da bir kamere var, böylece sürücü arkadan tehlikeli bir şekilde yaklaşan araçları görebiliyor. Ayrıca bisikletin yan taraflarında yer alan lazerler ile yan taraflardaki araçların sizin sürüş alanınızı görmesi sağlanıyor. Akıllı telefon uygulaması sayesinde bisikletle yaptığınız egzersizlerin süresini ve gittiğiniz mesafeyi de takip edebiliyor, diğer sürücülerle haberleşebiliyor ve en popüler bisiklet rotasını izleyebiliyorsunuz.

Peki bisiklet telefonunuzla nasıl haberleşiyor? Tabi ki maker’ların en büyük silahı olan Arduino ile. Bluetooth üzerinden bisikletle haberleşen Arduino, kullanım kolaylığı ve esnekliği sayesinde bisikletin tanımını adeta yeniden yapıyor.

Samsung bu bisikleti piyasaya sürecek mi? Çamaşır makinasından dozerlere kadar bir çok endüstriyel ürün üreten bir sanayi ve teknoloji devinden bahsediyoruz. Bu ürünü üretip satması şaşırtıcı olmaz. Samsung bu işe girmese bile başka bir teknoloji şirketi bu işi yapabilir. Hatta Arduino ve bisikleti seven meraklılar da bu ürünü yapabilir. Bekleyip göreceğiz.

Samsung-Smart-Bike-1

Samsung-Smart-Bike-2

Samsung-Smart-Bike-3

Samsung-Smart-Bike-4

 

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top