You Are Here: Home » Elektrik » Siemens, Samsun’da dünyanın en verimli gaz santralini kuracak

Siemens, Samsun’da dünyanın en verimli gaz santralini kuracak

Siemens, Samsun’da dünyanın en verimli gaz santralini kuracak

Siemens’in Cengiz Enerji için Samsun’da kurduğu 600 megavatlık (MW) doğalgaz santrali, santral verimliliğinde dünyanın bir numarası, yani dünyanın en verimli elektrik santrali olacak.

Bu rekoru şu anda Siemens’in Almanya’nın Münih kenti yakınlarında bulunan Irsching santrali elinde tutuyor. 561 MW kurulu gücündeki Irsching santrali, yüzde 60.75 verimlilik oranına sahip. Ancak Samsun’daki santral devreye alındığında, yüzde 61 verimliliğe ulaşması ve yeni bir rekora imza atması bekleniyor.

Elektrik santrallerinde ortalama yüzde 1.5’luk verimlilik artışı ile yılda 4.5-5 milyon Euro arasında yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Bu nedenle dünya çapında enerji şirketleri, bu alanda önemli Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. Bu şirketlerden biri olan Alman Siemens, H sınıfı diye adlandırdığı türbin teknolojisi ile son 10 yılda doğalgaz santrallerindeki verimliliği yüzde 50’lerden yüzde 60’lara çıkarmış.

Siemens’in Enerji Gaz Türbin Elektrik Santral Çözümleri Satış Müdürü Peter Gisbert, “Kombine çevrim santraller 1990’lara popüler oldu. 20 yıl içinde verimlilik yüzde 10 arttı. Zamanla verimliliğin yüzde 62.5 seviyelerine çıkmasını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Siemens Türkiye Enerji Sektörü Lideri Sedef Karagöz ise Türkiye’nin kurulu güç ve üretimde belirlenen hedeflere ulaşması için de öngörülerini paylaşarak, “2023 yılında Türkiye’nin 100 bin MW kurulu güç hedefine ulaşması için her yıl çeşitli enerji üretimlerinden 1 gigavat (GW) devreye alması gerekiyor. Bu yıldan başlayarak her yıl 1 GW doğalgaz, 1 GW kömür ve 1 GW devreye alınacak rüzgâr santralleri, Türkiye’nin enerji güvenliğini de garanti altına alacak bir adım olacaktır” diye konuştu.

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top