You Are Here: Home » Elektrik » Son beş ayda 87 elektrik santrali devreye girdi

Son beş ayda 87 elektrik santrali devreye girdi

Son beş ayda 87 elektrik santrali devreye girdi

Türkiye Elektrik İletim AŞ`nin verilerine göre, bu yılın ilk beş ayında Türkiye`de 87 yeni elektrik santrali devreye alındı, toplam kurulu güç 66 bin 134 MW`ye yükseldi.

Bu yılın ilk beş ayında Türkiye`deki enerji santrallerinden biri devreden çıkarıldı. Devreden çıkarılan yaklaşık 15 MW`lik kurulu güce sahip tesis, fuel oil, asfaltit, nafta ve motorin ile çalışan santraller grubu içinde yer alıyordu.

Yılın ilk beş ayında yeni devreye alınan santral sayısı ise 87 oldu. Enerji Günlüğü‘nün derlediği bilgilere göre, yeni devreye giren bu tesislerin toplam kurulu gücü 2141 MW düzeyinde. Böylece Mayıs 2014 sonu itibariyle Türkiye’nin elektrikteki toplam kurulu gücü 66 bin 134 MW düzeyini yakaladı.

Yeni devreye alınan santrallerin 38 adedi güneşe dayalı elektrik üreten tesislerden oluşuyor. TEİAŞ kayıtlarında, bu tesislerin toplam kurulu gücü ise 8,5 MW olarak görünüyor.

Yılın ilk beş aylık döneminde devreye alınan 87 elektrik santralinden 24’ünü hidrolik kaynaklara dayalı tesisler oluşturuyor. Bunların 23’ünü hidrolik akarsu santralleri oluştururken, biri de barajlı hidroelektrik santrali. Yeni devreye giren 24 hidroelektrik santralin toplam kurulu gücü ise 784 MW olarak belirlendi.

Bu yılın ilk beş aylık döneminde, toplam kurulu güçleri 315 MW olan 7 adet rüzgar enerjisi santrali (RES) devreye alındı. Böylece RES sayısı 79`a, toplam RES kurulu gücü ise 3074.5 MW`ye yükseldi.

Yılın ilk beş ayında bir adet kömüre dayalı termik santral daha üretim gücüne eklendi. 51 MW kurulu gücündeki bu yeni devreye giren santral, yerli kömürle elektrik üreten bir tesis.

Ocak-Mayıs 2014 döneminde toplam kurulu gücü 615.8 MW olan 12 adet doğalgaz ve LNG ile çalışan termik santral de devreye alındı. Böylece doğalgaza dayalı çalışan santral sayısı 228`e, doğalgaza dayalı toplam kurulu güç ise 20 bin 871 MW seviyesine yükseldi.

 

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top