You Are Here: Home » Genel » Uçan Rüzgar Türbini Gökyüzünde

Uçan Rüzgar Türbini Gökyüzünde

Rüzgar türbinleri üzerine ezber bozan bir tasarım daha karşınızda. Yenilenebilir enerji kaynaklarını daha etkin kullanmak ve onlardan daha fazla enerji üretmeye gayret göstermek de enerji verimliliğinin bir dalıdır. Uçan rüzgar türbini; alışılmış rüzgar türbinlerinin kurulum ve montaj maliyetleri azaltıp, daha güçlü rüzgarlar barındıran yüksekliklerde enerji üretilmesini sağlıyor.Rüzgar Enerjisini Anlamak başlıklı yazımızda sizlere rüzgar enerjisi ‘nin ayrıntılarını paylaşmıştık.

Ucan Ruzgar Turbini | elektrikmedya.comUçan Rüzgar Türbini

Nasıl Çalışıyor?

Aslında, yapı olarak bir zeplinden farksız. Uçan sistemde helyum gazı bulunuyor. Bir römork yardımıyla gökyüzüne salınıyor. Helyum içeren zeplin, yapı olarak içi boş silindire benziyor ve geometrik olarak orta noktasında bulunan generatör, aslında alıştığımız 3 kanatlı bir rüzgar türbininden farksız. Söz konusu türbin, balon yapısının ortasına halatlar ile gerdirilerek tutturulmuş durumda.  Çapı 35 metre olan zeplinin şu an için ilk testleri ABD Limestone, Maine’de yerden 100 metre ve ardından 350m yükseklikte yapıldı. Yeryüzüne güçlü özel halatlar ile sabitlenmiş sistemin tasarım ve projelendirilmesi ise yerden 1.000  m yükseklikte çalışabilecek şekilde yapıldı. Normal türbinlere göre 5 kat daha fazla performansa sahip olan uçan rüzgar türbinin kurulum maliyeti ise rakiplerine oranla %65 daha az.

30 – 50 haneye yetebilecek düzeyde enerji üreten türbin için 4 ayda bir standart bakım yapmak yeterli. Askeri projelerde, ufak çaplı köy ve yerleşim yerlerinde, kısa sürede enerjiye ihtiyaç duyan şehir şebekesinden uzak alanlarda fosil kökenli generatörlere göre en güçlü rakip olarak gösteriliyor. Dizel sistemlere nazaran daha düşük kwh maliyetine sahip. Hızlı kurulum, sessiz ve gürültüsüz çalışması en büyük avantajı olarak gösteriliyor.

Uçan Rüzgar Türbini | elektrikmedya.comYatırımcı Desteği Var

Harvard ve MIT ‘den mezun mühendislerce kurulup, gökyüzüne haberleşme ve uydu teknolojileri üzerine çalışmalar sürdüren Altaerose Energies isimli şirket, kısa sürede edindiği tecrübeler ışığında ürettiği uçan rüzgar türbininde akıllı kalkış teknolojisi kullanarak gökyüzüne yerleşimde bulunuyor. Henüz çok genç bir şirket olmasına rağmen büyük yatırımcıların maddi desteğini alarak  şimdiden büyük başarılara imza atmış durumda. Eminim sizlerde, sektörüdeki ürün boşluğunu ve avantajları görerek uçan rüzgar türbinlerinin uzay çağının revaçta ürünlerini olacağını tahmin ediyorsunuzdur. Umarız, uçan arabalarının hava trafiğine engel olmaz.

Sizce, uçan rüzgar türbini  yakın gelecekte kendisine yer bulabilir mi?

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top