You Are Here: Home » Elektronik » Biyoteknoloji » [Video] Araştırmacılar, kas gücü ile yürüyen biyorobot geliştirdi!

[Video] Araştırmacılar, kas gücü ile yürüyen biyorobot geliştirdi!

Illionis Üniversitesi araştırmacıları, belirli frekanslarda akım uygulandığında kas gücü ile hareket eden minik bir biyorobot geliştirdi.

Ekibin geliştirdiği bu minik robot, hareket etmek için kas hücrelerini kullanıyor. 2012 yılında yaptıkları ilk çalışmada hareket sağlamak için farelerin kalp hücrelerini kullanan ekip, bazı zorlular yaşadı, çünkü kalp hücrelerini kontrol etmek çok zordu. Şu anki çalışmada ekip kas hücrelerini kullanıyor, bu sayede kasları istedikleri şekilde kontrol edebiliyorlar. İleriki aşamada kasları doğrudan kontrol etmek için sinir hücrelerinden faydalanmayı amaçlıyorlar. Bu minik biyorobotlar, kas yapısının üzerine giydirilmiş hidrojelden oluşuyor.

biobot2

Biyolojik bir robotun yapımında temel unsurun, hücresel bir hareket sistemi olduğunu belirten araştırmanın lideri Rashid Bashir, çevre ve tıp uygulamaları için geliştirdikleri biyolojik robotun bu ilkeye dayandığını belirtiyor. Hedeflerinin, robotları kullanarak otonom sensörler üretmek olduğunu söyleyen Bashir, bu robotların spesifik bir kimyasalı algılamasını ve onu nötralize edecek bir madde salgılamasını istediklerini söylüyor.

Bu yeni teknoloji ile ileride mekanik robotlardan biyolojik robotlara doğru bir geçişi göreceğiz gibi gözüküyor.

Araştırmanın detaylı haberine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top