You Are Here: Home » Yeni Teknolojiler » Yeni nesil LED’ler ile dijital gözlük dönemi başlayacak

Yeni nesil LED’ler ile dijital gözlük dönemi başlayacak

Yeni nesil LED’ler ile dijital gözlük dönemi başlayacak

Teknoloji devi Google, gözlük gibi kullanılabilen yeni ürünü Google Glass ile teknoloji dünyasında yeni bir sayfa açtı. Her ne kadar henüz yaygınlaşmasa da yeni bir rota çizdiği belli ve bu ürünün bir kaç sene içinde başka firmalar tarafından da üretileceği ve yaygın olarak kullanılacağı aşikâr. Ancak bu tür bir ürünün kullanılması, ekran üzerindeki bildirimlerin net olmasına, parlak güneş ışığında bile temiz ve net bir görüntü vermesine ve az güç tüketmesine bağlı.

ABD Brooklyn merkezli bir girişim olan Lumiode, bu sorunu çözmek için çalışıyor. Arka planında ışık yayan bir tabaka olan ve her bir renge ait pikselleri oluşturmak için filtre kullanan çoğu ekranın aksine Lumiode’nin teknolojisi, LED’leri ekranı aydınlatma için değil pikselleri oluştırmak için kullanmaya bağlı. Böylelikle daha az güç sarfiyatı yapılabiliyor çünkü filtre ile ışığın bir kısmının kaybolması durumu gerçekleşmiyor. Lumiode’nin kurucusu ve CEO’su Vincent Lee’ye göre bu teknoloji ile daha ince, daha net ve daha az enerji harcayan dijital gözlükler yapılabilir.

lumiodeLumiode’nin teknolojisi, LED’leri görüntünün kendisini oluşturmak üzere dizmek üzerine kurulu. Her bir dizi LED’in üzerine, LED’in yaydığı ışığı kontrol etmek üzere ince bir katman silikon ekleniyor. Böylece LED, görüntü oluşturan bir komponente dönüşüyor.

CEO Vincent Lee’nin açıklamasına göre bu ekranı yapmak pahalı değil çünkü standart komponentler ve prosesler kullanılarak yapılabiliyor. Şirket bu teknoloji ile normalde 30 kat daha net ve 10 kat daha verimli ekranlar üretilebilecek.

Şirket  şu an 1 milimetre kare alanda tek renkte 2.500 adet LED’den oluşan bir prototip üzerinde çalışıyor. Farklı renkler, farklı katmanlar eklenerek elde edilebilecek. Şirket bir sene için 320×240 piksel bir prototip daha üretmeyi planlıyor. Ardından bir elektronik firması ile anlaşıp daha ileri teknolojiler için tasarımlarını geliştirmek istiyorlar. İleride hedef 3 boyutlu tarama ve taranan objeleri 3 boyutlu yazıcı ile yazdırma olacak.

 

Comments (1)

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top