You Are Here: Home » Enerji » Yenilenebilir Enerji » Geleceğin Ulaşım Altyapısı: Solar Yollar

Geleceğin Ulaşım Altyapısı: Solar Yollar

Gelecekte yollar ve otopark alanları asfalt yerine güneş panellerinden yapılsaydı. Bu solar yollar, elektrikli araçlarla beraber çevredeki ev ve işyerlerinin de elektrik ihtiyacını karşılasaydı. Nasıl olurdu?

Solar Roadways projesinin kurucular Scott ve Julie Brusaw’a göre yolların bazı bölümleri, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek üzere güneş panellerinden yapılabilir. Ayrıca yolun altına LED panelleri gömülebilir, böylece daha güvenli gece sürüşleri yapılabilir. Dahası, iklimin soğuk olduğu yerlerde yolların karla kaplanmasını ve buzlanmasını önlemek için yol altına ısıtıcılar yerleştirilebilir. Bu sorular, Solar Roadway projesinin 2009 yılında ABD Federal Otoban Kurulu ile imzaladığı sözleşme çerçevesinde cevaplamaya çalıştığı sorulardan sadece birkaçı. İlk projenin başarılı olması üzerine 2011 yılında 750.000 dolar’lık ikinci proje başladı. Bu projenin konusu ise solar tabanlı park alanları yapılmasıydı.

Peki, yol yüzeyi araçlar için güvenli mi? Proje ekibine göre asfalt yoldan daha güvenli. Solar hücre camının sertliği çeliğe yakın ve sökülüp takılması, normal yoldan daha kolay ve az zaman alıyor.

Yol panelleri üç katmandan oluşuyor. En üstteki yol yüzeyi şeffaf bir katmandan oluşuyor ve araçların hareket edebilmesi için yeterli sürtünmeyi sağlıyor. Ayrıca en ağır araçların ağırlıklarına dayanabilecek kadar sağlam. İkinci katman ısıtma, aydınlatma, haberleşme ve gösterge işlemlerini yapabilen elektronik yüzeyden oluşuyor. Üçüncü katman ise, elektronik katmanın topladığı güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürerek evler ve işyerleri için elektrik enerjisi sağlıyor.

Solar Roadway’in bu projesi 21.. yüzyılın en inovatif projelerinden biri olabilir. Ancak uygulanıp uygulanamayacağını zaman gösterecek.

 

Leave a Comment

© 2011 elektrikmedya.com

Scroll to top